2225HC472KAT9A
Mfr.Part #
2225HC472KAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 4700PF 3KV X7R 2225
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Published :
Length :
5.72mm
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Feature :
High Voltage
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Weight :
710.013807mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
3kV
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.54mm
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Thickness :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Pbfree Code :
yes
Depth :
6.35mm
Capacitance :
4700pF
Datasheets
2225HC472KAT9A
KYOCERA AVX 2225HC472KAT9A
4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225HC472KAT9A Overview
This device's program size/dimension is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 3kV can be used for operation.
2225HC472KAT9A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV