2225HA101KAT1A
Mfr.Part #
2225HA101KAT1A
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 3KV C0G/NP0 2225
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
6.35mm
Thickness :
2.54mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
3kV
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
100pF
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Feature :
High Voltage
Height :
2.54mm
Datasheets
2225HA101KAT1A
KYOCERA AVX 2225HA101KAT1A
100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225HA101KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 3kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
2225HA101KAT1A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV