2225GC223MAT1A
Mfr.Part #
2225GC223MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Height :
2.54mm
Published :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Depth :
6.35mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
0.022µF
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
2225GC223MAT1A
KYOCERA AVX 2225GC223MAT1A
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225GC223MAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.
2225GC223MAT1A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV