2225GC103MAT1C
Mfr.Part #
2225GC103MAT1C
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
2.54mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Published :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
2kV
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10000pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Case Code (Metric) :
Depth :
6.35mm
Tolerance :
±20%
Height :
2.54mm
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2225GC103MAT1C
KYOCERA AVX 2225GC103MAT1C
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225GC103MAT1C Overview
This device's program size/dimension is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 2kV can be used for operation.
2225GC103MAT1C Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV