2225CC103MATME
Mfr.Part #
2225CC103MATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 2225
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
Depth :
6.35mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Published :
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Length :
5.72mm
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
2.54mm
Capacitance :
10000pF
JESD-609 Code :
e3
Custom Capabilities :
Uncoated/ Epoxy Coated N , L, J Leads
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
630V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Feature :
High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Datasheets
2225CC103MATME
KYOCERA AVX 2225CC103MATME
10000pF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225CC103MATME Overview
This device's program size/dimension is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
2225CC103MATME Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm