2225CC103MAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2225CC103MAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 2225
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Bulk
Capacitance :
10000pF
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Depth :
6.35mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Thickness :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
630V
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
5.72mm
Case Code (Metric) :
Height :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Datasheets
2225CC103MAT9A
KYOCERA AVX 2225CC103MAT9A
10000pF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225CC103MAT9A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
2225CC103MAT9A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm