2225CC103KATME
Mfr.Part #
2225CC103KATME
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 2225
Height :
2.54mm
Depth :
6.35mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount, MLCC
Size Code :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
600V
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Thickness :
2.54mm
Custom Capabilities :
Uncoated/ Epoxy Coated N , L, J Leads
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Length :
5.72mm
Capacitance :
10000pF
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Datasheets
2225CC103KATME
KYOCERA AVX 2225CC103KATME
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225CC103KATME Overview
A 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 600V.
2225CC103KATME Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V