2225AC333KAT9A
Mfr.Part #
2225AC333KAT9A
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 2225
Capacitance :
0.033µF
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Thickness :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Depth :
6.35mm
Height :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
1kV
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Length :
5.72mm
Datasheets
2225AC333KAT9A
KYOCERA AVX 2225AC333KAT9A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225AC333KAT9A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
2225AC333KAT9A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV