2225AC103KAT9A
Mfr.Part #
2225AC103KAT9A
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2225
Ceramic Capacitors
Depth :
6.35mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Length :
5.72mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
10000pF
Thickness :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Datasheets
2225AC103KAT9A
KYOCERA AVX 2225AC103KAT9A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225AC103KAT9A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
2225AC103KAT9A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV