2225AA103JAT9A
Mfr.Part #
2225AA103JAT9A
Description
CAP CER 10000PF 1KV C0G/NP0 2225
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
HTS Code :
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Voltage
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Length :
5.72mm
Tolerance :
±5%
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10000pF
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
2225AA103JAT9A
KYOCERA AVX 2225AA103JAT9A
10000pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225AA103JAT9A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
2225AA103JAT9A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV