2225AA102KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2225AA102KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1KV C0G/NP0 2225
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1000pF
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
11 Weeks
Case Code (Metric) :
Height :
2.54mm
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
1kV
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Depth :
6.35mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Datasheets
2225AA102KAT1A
KYOCERA AVX 2225AA102KAT1A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225AA102KAT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
2225AA102KAT1A Features
a size/dimension of 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV