2220SC472KAT1A
Mfr.Part #
2220SC472KAT1A
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 2220
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
4700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.130 3.30mm
Tolerance :
±10%
Depth :
5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Published :
Case Code (Imperial) :
Thickness :
3.302mm
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Length :
5.7mm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Height :
3.3mm
Datasheets
2220SC472KAT1A
KYOCERA AVX 2220SC472KAT1A
4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220SC472KAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1.5kV - Rated DC.
2220SC472KAT1A Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV