2220SA471JAT1A
Mfr.Part #
2220SA471JAT1A
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 470PF 1.5KV NP0 2220
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.130 3.30mm
Height :
3.302mm
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Length :
5.7mm
Published :
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Feature :
High Voltage
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Tolerance :
±5%
Depth :
5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
3.302mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
2220SA471JAT1A
KYOCERA AVX 2220SA471JAT1A
470pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220SA471JAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 1.5kV - Rated DC.
2220SA471JAT1A Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV