2220AC104JAT1A
Mfr.Part #
2220AC104JAT1A
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
Capacitance :
0.1μF
Depth :
5mm
Height :
3.3mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness (Max) :
0.130 3.30mm
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Published :
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
3.302mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
2220AC104JAT1A
KYOCERA AVX 2220AC104JAT1A
0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220AC104JAT1A Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 1kV Volts DC - Rated DC.
2220AC104JAT1A Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV