22205C474KAT1A
Mfr.Part #
22205C474KAT1A
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Capacitance :
0.47µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.29mm
Thickness :
2.286mm
Depth :
5mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Width :
5mm
Length :
5.7mm
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
22205C474KAT1A
KYOCERA AVX 22205C474KAT1A
0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
22205C474KAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
22205C474KAT1A Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V