22-4518-10T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
22-4518-10T
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Contact Material - Post :
Brass
Number of Positions or Pins (Grid) :
22 (2 x 11)
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Number of Contacts :
22
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Number of Rows :
2
Lead Pitch :
2.54mm
Packaging :
Bulk
Type :
DIP, 0.4 (10.16mm) Row Spacing
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination :
Solder
Series :
518
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Feature :
Open Frame
Lead Free :
Lead Free
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Published :
Mount :
Through Hole
Lead Length :
3.175mm
Number of Positions :
22
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
22-4518-10T
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 22-4518-10T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.4 (10.16mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, 22-4518-10T pinout, 22-4518-10T datasheet PDF, 22-4518-10T amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 22-4518-10T ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH