22-1518-10T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
22-1518-10T
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
ECCN Code :
EAR99
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Type :
DIP, 0.2 (5.08mm) Row Spacing
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
22
Factory Lead Time :
5 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
22
Published :
Termination :
Solder
Number of Positions or Pins (Grid) :
22 (2 x 11)
Contact Finish - Post :
Tin
Packaging :
Bulk
Feature :
Open Frame
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Series :
518
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Current Rating :
3A
Flammability Rating :
UL94 V-0
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Lead Length :
3.175mm
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material - Post :
Brass
Datasheets
22-1518-10T
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 22-1518-10T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.2 (5.08mm) Row Spacing, Number of Pins:22, 22-1518-10T pinout, 22-1518-10T datasheet PDF, 22-1518-10T amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 22-1518-10T ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH