2141-1X20G00SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2141-1X20G00SA
Manufacturer
Oupiin
Description
PCB SOCKER, SINGLE ROW, 20 PIN,
Stock
620
In Stock :
620
Manufacturer :
Oupiin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Height :
0.177 (4.50mm)
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Number of Positions Loaded :
All
Contact Type :
Female Socket
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.126 (3.20mm)
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Package :
Tube
Current Rating (Amps) :
1A
Base Product Number :
2141
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
Connector Type :
Socket
Voltage Rating :
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
Contact Finish - Post :
Gold
Ingress Protection :
Mated Stacking Heights :
Style :
Board to Board
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions :
20
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Shape :
Square
Series :
2141
Termination :
Solder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
2141-1X20G00SA
Oupiin 2141-1X20G00SA
1 Rows Socket Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 20 Positions Female Socket