2046-20G00SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2046-20G00SA
Manufacturer
Oupiin
Description
PCB SOCKET, 20 PIN, STRAIGHT. 8.
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Oupiin
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mated Stacking Heights :
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Finish - Mating :
Gold
Style :
Board to Board
Insulation Color :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Base Product Number :
2046
Insulation Material :
Thermoplastic, Polyester, Glass Filled
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Applications :
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
2046
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.126 (3.20mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Number of Positions :
20
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Features :
Polarizing Key
Insulation Height :
0.335 (8.50mm)
Connector Type :
Socket
Voltage Rating :
Number of Positions Loaded :
Package :
Tray
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Gold
Datasheets
2046-20G00SA
Oupiin 2046-20G00SA
2 Rows Socket Solder Copper Alloy Through Hole Gold Thermoplastic, Polyester, Glass Filled 20 Positions Female Socket