201S42E511KV4E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
201S42E511KV4E
Manufacturer
Johanson Technology
Package / Case
1111 (2828 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 510PF 200V NP0 1111
Manufacturer :
Johanson Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.5908mm
Voltage - Rated :
200V
Series :
E
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Dielectric :
C0G
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
2.794mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Width :
2.794mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
200V
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.5908mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Capacitance :
510pF
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
201S42E511KV4E
Johanson Technology 201S42E511KV4E
E 510pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)
201S42E511KV4E Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
201S42E511KV4E Features
a size/dimension of 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V