201S42E471JV4E
Mfr.Part #
201S42E471JV4E
Manufacturer
Johanson Technology
Package / Case
1111 (2828 metric)
Description
CAP CER 470PF 200V C0G/NP0 1111
Manufacturer :
Johanson Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
470pF
Size / Dimension :
0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.5908mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1111 (2828 metric)
Thickness :
2.5908mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
2.794mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.102 2.59mm
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
200V
Published :
Series :
E
Depth :
200μm
Length :
2.794mm
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
201S42E471JV4E
Johanson Technology 201S42E471JV4E
E 470pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.110Lx0.110W 2.79mmx2.79mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 1111 (2828 Metric)