2011-2X04G00SB025B
Mfr.Part #
2011-2X04G00SB025B
Description
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 8 PIN, S
Contact Length - Mating :
0.240 (6.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Overall Contact Length :
0.457 (11.60mm)
Mated Stacking Heights :
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Current Rating (Amps) :
3A
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Base Product Number :
2X04G00SB
Number of Positions :
8
Insulation Height :
0.098 (2.50mm)
Datasheets
2011-2X04G00SB025B
Oupiin 2011-2X04G00SB025B
2011 Series 2-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 8-Position Board to Board 0.098 (2.50mm) Height