200AWMDP1T1A1VS2QE
Mfr.Part #
200AWMDP1T1A1VS2QE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage - Rated DC :
28V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Electrical Life :
50,000 Cycles
Published :
Actuator Type :
Standard Round
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
3A
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Silver
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Packaging :
Bulk
Switch Function :
On-On
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit :
DPDT
Series :
200A
Illumination :
Non-Illuminated
Termination Style :
PC Pin
Actuator Length :
10.16mm
Voltage - Rated AC :
120V
Current Rating (Amps) :
3A AC/DC