1V5KE440CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1V5KE440CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-201AD, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 376VWM 602VC DO201AD
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
2.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
376V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
Package / Case :
DO-201AD, Axial
Base Part Number :
1V5KE440
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
O-XALF-W2
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
376V
Surface Mount :
No
Diode Element Material :
SILICON
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
ECCN Code :
EAR99
Bidirectional Channels :
1
Power Dissipation-Max :
5W
Voltage - Breakdown (Min) :
418V
Type :
Zener
Terminal Form :
Wire
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
Isolated
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
602V