1SV233-TB-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SV233-TB-E
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
RF DIODE PIN 50V 150MW 3CP
Stock
125
In Stock :
125
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - RF
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.1mm
Reverse Voltage (DC) :
50V
Capacitance @ Vr, F :
0.23pF @ 50V 1MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
1.5mm
Element Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Peak Reverse Current :
100nA
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
PIN - Single
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Plating :
Tin
Forward Current :
50mA
Pin Count :
3
Max Current Rating :
50mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
125°C TJ
JESD-609 Code :
e6
Length :
2.9mm
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 11 hours ago)
Published :
2004
Reverse Voltage :
50V
Resistance @ If, F :
5Ohm @ 10mA 100MHz
Forward Voltage :
950mV
Power Dissipation :
150mW
Datasheets
1SV233-TB-E
onsemi 1SV233-TB-E
PIN - Single 0.23pF @ 50V 1MHz 125°C TJ Tape & Reel (TR) TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
1SV233-TB-E Overview
The forward voltage should be kept above 950mV V.