1SMC45CA TR13 PBFREE
Mfr.Part #
1SMC45CA TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.6A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Bidirectional Channels :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
72.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage-Max :
72.7V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Surface Mount :
yes
Polarity :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
53.75V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
45V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V