1SMC36AT3G
Mfr.Part #
1SMC36AT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Cut Tape (CT)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Additional Feature :
UL RECOGNIZED, HIGH RELIABILITY
Unidirectional Channels :
1
Base Part Number :
1SMC
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
25.8A
Power Line Protection :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Published :
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
C BEND
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
0.75W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Breakdown Voltage :
40V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
29 Weeks
Type :
Surface Mount
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V