1SMB36CAT3
Mfr.Part #
1SMB36CAT3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 36V 58.1V SMB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
18 Weeks
Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.3A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Type :
Zener
Surface Mount :
yes
Power - Peak Pulse :
600W
Power Dissipation-Max :
0.55W
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency :
245pF @ 1MHz
Surface Mount
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Published :
Polarity :
Bidirectional
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Breakdown Voltage :
40V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
36V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V