1SMB18CAT3
Mfr.Part #
1SMB18CAT3
Manufacturer
onsemi
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Height :
2.41mm
Length :
4.57mm
Polarity :
Bidirectional
No
Pin Count :
2
Lead Free :
Contains Lead
Configuration :
Single
Number of Channels :
1
Operating Supply Voltage :
18V
Power Dissipation-Max :
0.55W
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
1SMB
Terminal Form :
C BEND
Max Surge Current :
20.5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Power Rating :
600W
Reverse Standoff Voltage :
18V
ECCN Code :
EAR99
Capacitance @ Frequency :
465pF @ 1MHz
Peak Pulse Power :
600W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, LOW IMPEDANCE, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Breakdown Voltage :
20V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Published :
Width :
3.81mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
20.5A
Terminal Position :
Dual
Bidirectional Channels :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Clamping Voltage :
29.2V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Rated DC :
18V