1SMA75AT3G
Mfr.Part #
1SMA75AT3G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Breakdown Voltage :
87.7V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
3.3A
Reverse Breakdown Voltage :
83.3V
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
No
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Peak Pulse Power :
400W
Leakage Current :
2.5μA
Published :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Terminal Form :
C BEND
Test Current :
1mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Frequency :
180pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.3A
Number of Pins :
Power Dissipation-Max :
0.5W
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
75V
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Configuration :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
High Reliability
Polarity :
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
121V