1SMA43AT3
Mfr.Part #
1SMA43AT3
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMA
Product Category :
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mounting Type :
1
Pin Count :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V
Leakage Current :
2.5μA
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Reverse Breakdown Voltage :
47.8V
Additional Feature :
High Reliability
Max Surge Current :
5.8A
Test Current :
1mA
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
5.8A
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
43V
Type :
Zener
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Peak Pulse Power :
400W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
C BEND
Operating Supply Voltage :
43V
Termination :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
69.4V
Capacitance @ Frequency :
295pF @ 1MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Breakdown Voltage :
47.8V