1SMA36CAT3
Mfr.Part #
1SMA36CAT3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Bidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
2.5μA
Reverse Breakdown Voltage :
40V
Max Surge Current :
6.9A
Peak Pulse Current :
6.9A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance @ Frequency :
175pF @ 1MHz
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
36V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation-Max :
0.5W
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Polarity :
Bidirectional
Configuration :
Single
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Channels :
1
Type :
Zener
Clamping Voltage :
58.1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
400W
Number of Pins :
Termination :
SMD/SMT
Breakdown Voltage :
40V
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Operating Supply Voltage :
36V
SILICON
Power Line Protection :
No
Number of Elements :
Test Current :
1mA