1N8150USE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N8150USE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SQ-MELF-2
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 7.5VWM 13.5VC SQ-MELF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Type :
Zener
Supplier Device Package :
A, SQ-MELF
Package / Case :
SQ-MELF-2
Breakdown Voltage :
8.65 V
Power - Peak Pulse :
150W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.5V
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.5V
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Number of Channels :
1 Channel
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Capacitance @ Frequency :
Working Voltage :
7.5 V
Unidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
Clamping Voltage :
13.5 V