1KSMB91A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1KSMB91A
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO214AA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
5W
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
77.8V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
Published :
2014
Terminal Form :
J BEND
Terminal Position :
Dual
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
2
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Series :
1KSMB
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
86.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
Single
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
91V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Elements :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
77.8V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Diode Element Material :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
125V