1ED020I12B2XUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1ED020I12B2XUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC IGBT DVR 1200V 2A DSO16
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Isolators - Gate Drivers
Number of Functions :
1
Series :
EiceDRIVER™
Rise Time :
800ns
Max Power Dissipation :
700mW
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Output Supply :
13V~20V
JESD-609 Code :
e3
Output Current :
2A
Package / Case :
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Rise / Fall Time (Typ) :
30ns 50ns
Mounting Type :
Surface Mount
Max Supply Current :
400μA
Lead Free :
Lead Free
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
16
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage1-Max :
20V
Negative Supply Voltage-Nom :
-8V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Interface IC Type :
HALF BRIDGE BASED IGBT DRIVER
Supply Voltage :
5V
Fall Time (Typ) :
600 ns
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Output High, Low :
2A 2A
Halogen Free :
Halogen Free
High Side Driver :
yes
Max Output Current :
2A
Supply Voltage1-Nom :
15V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Isolation :
4500Vrms
Power Dissipation :
700mW
Propagation Delay :
195 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
2.64mm
Output Peak Current Limit-Nom :
2A
Width :
7.52mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
1ED020I12B2XUMA1
Introducing Isolators - Gate Drivers Infineon Technologies 1ED020I12B2XUMA1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:16-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:16, Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, 1ED020I12B2XUMA1 pinout, 1ED020I12B2XUMA1 datasheet PDF, 1ED020I12B2XUMA1 amp .Beyond Isolators - Gate Drivers Infineon Technologies 1ED020I12B2XUMA1 ,we also offer TLP5214A(D4-TP,E, ACNW3190-500E, SI8261ACD-C-IS, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.