1C20C0G101J100B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1C20C0G101J100B
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.250 6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.08mm
Series :
Monolythic®, 1C20
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Straight
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
100pF
Datasheets
1C20C0G101J100B
Vishay 1C20C0G101J100B
Monolythic®, 1C20 100pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm -55°C~125°C Through Hole Radial