1825WA102MAT1A
Mfr.Part #
1825WA102MAT1A
Description
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 1825
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Height :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Multilayer :
yes
Width :
4.6mm
Capacitance :
1000pF
Depth :
6.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
6.3mm
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
1825WA102MAT1A
KYOCERA AVX 1825WA102MAT1A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825WA102MAT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 2.5kV can be used for operation.
1825WA102MAT1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV