1825SA471MAT9A
Mfr.Part #
1825SA471MAT9A
Description
CAP CER 470PF 1.5KV C0G/NP0 1825
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.54mm
Published :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
1825 (4564 metric)
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Capacitance :
470pF
Height :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.5mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Tolerance :
±20%
Feature :
High Voltage
Depth :
6.4mm
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Datasheets
1825SA471MAT9A
KYOCERA AVX 1825SA471MAT9A
470pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825SA471MAT9A Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1.5kV can be used for operation.
1825SA471MAT9A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV