1825SA102MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825SA102MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV NP0 1825
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
4.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Length :
6.3mm
Capacitance :
1000pF
Depth :
6.4mm
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.54mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Height :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
1.5kV
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Datasheets
1825SA102MAT1A
KYOCERA AVX 1825SA102MAT1A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825SA102MAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1.5kV, it is capable of operating.
1825SA102MAT1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV