1825HA561KAT9A
Mfr.Part #
1825HA561KAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 560PF 3KV C0G/NP0 1825
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Depth :
6.4mm
Published :
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
560pF
Case Code (Metric) :
Height :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V