1825GA471MAT1A
Mfr.Part #
1825GA471MAT1A
Description
CAP CER 470PF 2KV C0G/NP0 1825
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Depth :
6.4mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Pbfree Code :
yes
High Voltage
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
6.3mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Height :
2.54mm
Capacitance :
470pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
2kV
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
No
Width :
4.6mm
Datasheets
1825GA471MAT1A
KYOCERA AVX 1825GA471MAT1A
470pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825GA471MAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.
1825GA471MAT1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV