1825GA330KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825GA330KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 2KV NP0 1825
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Width :
4.6mm
Dielectric :
C0G
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Height :
2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
2kV
Length :
6.3mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.54mm
Published :
Capacitance :
33pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
6.4mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1825GA330KAT1A
KYOCERA AVX 1825GA330KAT1A
33pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825GA330KAT1A Overview
A 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 2kV.
1825GA330KAT1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV