1825CA122KAT1A
Mfr.Part #
1825CA122KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1200PF 630V NP0 1825
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
630V
Published :
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
6.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
High Voltage
Capacitance :
1200pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Depth :
6.4mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Weight :
26.988746mg
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Width :
4.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1825CA122KAT1A
KYOCERA AVX 1825CA122KAT1A
1200pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825CA122KAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
1825CA122KAT1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V