1825AC183MATBE
Mfr.Part #
1825AC183MATBE
Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1825
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.100 2.54mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
1kV
Packing Method :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Custom Capabilities :
Uncoated/ Epoxy Coated N , L, J Leads
Case Code (Imperial) :
Length :
4.5mm
Feature :
High Voltage
Depth :
6.4mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Capacitance :
0.018μF
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
1825AC183MATBE
KYOCERA AVX 1825AC183MATBE
0.018μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825AC183MATBE Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1825AC183MATBE Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV