1825AA472MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825AA472MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 1KV C0G/NP0 1825
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
6.3mm
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
4.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Depth :
6.4mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Feature :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
4700pF
Multilayer :
yes
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1825AA472MAT1A
KYOCERA AVX 1825AA472MAT1A
4700pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825AA472MAT1A Overview
A 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
1825AA472MAT1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV