1825AA472JAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825AA472JAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 1KV C0G/NP0 1825
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Length :
4.5mm
Dielectric :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Multilayer :
yes
Depth :
6.4mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Thickness :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
4700pF
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Voltage
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±5%
Mount :
Surface Mount
Datasheets
1825AA472JAT9A
KYOCERA AVX 1825AA472JAT9A
4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
1825AA472JAT9A Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1825AA472JAT9A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV