1825AA271KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1825AA271KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1825 (4564 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 1KV NP0 1825
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric :
C0G
Feature :
High Voltage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
270pF
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.54mm
Package / Case :
1825 (4564 metric)
Length :
6.3mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
1kV
Height :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Depth :
6.4mm