1812HA560KATME
Mfr.Part #
1812HA560KATME
Description
CAP CER 56PF 3KV NP0 1812
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
C0G
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Depth :
3.2mm
Height :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.54mm
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
3kV
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Capacitance :
56pF
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1812HA560KATME
KYOCERA AVX 1812HA560KATME
56pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812HA560KATME Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 3kV allows it to function.
1812HA560KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV