1812HA181KAT1A
Mfr.Part #
1812HA181KAT1A
Description
CAP CER 180PF 3KV C0G/NP0 1812
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Published :
High Voltage
Capacitance :
180pF
Length :
4.6mm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Height :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
3kV
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1812HA181KAT1A
KYOCERA AVX 1812HA181KAT1A
180pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812HA181KAT1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 3kV.
1812HA181KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV