1812CC332MAT3A
Mfr.Part #
1812CC332MAT3A
Description
CAP CER 3300PF 630V X7R 1812
Tape and Reel (TR)
Height :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated DC :
600V
Multilayer :
yes
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 13 INCH
Length :
4.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
3300pF
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Published :
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Datasheets
1812CC332MAT3A
KYOCERA AVX 1812CC332MAT3A
3300pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC332MAT3A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 600V.
1812CC332MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V